Ogólnopolski konkurs im. Małgorzaty Zaręby dla krawców i projektantów

„Mała Pętelka”

    Od 1994r. w naszej szkole odbywa się Konkurs dla Młodych Krawców i Projektantów „Mała Pętelka”.

   Ideą konkursu jest promowanie uczniów – młodych projektantów i stylistów. Uczniowie, którzy interesują się modą, projektowaniem oraz stylizacją, mają możliwość zaprezentowania swoich pomysłów przed jury konkursu i  publicznością. Młodzież biorąca udział w konkursie przedstawia swoją wizję mody w formie samodzielnie wykonanych fryzur i kolekcji oraz oprawy muzycznej i choreografii.

    Tytuły kolekcji sugerują ich charakter np.: „Dotyk księżyca”, „Lodowy płomień”, „Z Reymontem na ostro”. Oryginalne ujęcie, ogromna różnorodność, niekonwencjonalne dodatki – to tylko niektóre cechy poszczególnych pokazów. Jury ocenia przede wszystkim pomysł, kolorystykę, stylistykę oraz wizjonerstwo i odkrywczość. Z roku na rok pokazy stają się coraz bardziej profesjonalne, cechuje je zgodność z tendencjami mody i ciekawa, czasem zaskakująca forma prezentacji. Wszystko oczywiście odbywa się zgodnie z regulaminem. Gdyby okazało się, że autor danej pracy popełnił plagiat lub nie zastosował się do wymagań stawianych przez komisję, organizatorzy mogą unieważnić występ.

    Celem konkursu – oprócz prezentacji autorskich kolekcji jest również stworzenie uczniom płaszczyzny dyskusji, wymiany zdań i polemiki dotyczącej projektowania i stylizacji. Uczestnicy konkursu, to kreatorzy mody, którzy z sukcesami prezentują swoje kolekcje na wielu imprezach pozaszkolnych. 
O randze i wysokim poziomie konkursu świadczy fakt zdobycia „Srebrnej Pętelki” w 1999 roku przez Elżbietę Rembacz– absolwentkę naszej szkoły oraz wyróżnienia dla Edyty Jermacz (1995)Agnieszki Ostrowskiej (1996).

 Magdalena Muzyka laureatka „Małej Pętelki”-2006r, za kolekcja pt. ”W pajęczej sieci” zdobyła II miejsce na TEXTIL-2006 w Łodzi. 
   W czasie trwania konkursu organizowane są dla młodzieży gimnazjalnej „Drzwi Otwarte”. Gimnazjaliści, którzy chcieliby kontynuować naukę w naszej szkole, mogą w tym czasie uzyskać informacje o zasadach rekrutacji, a także zwiedzić szkołę. 
Konkurs ” Mała Pętelka” to również promocja szkoły. Dzięki niemu zaistnieliśmy na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie z dużym sukcesem prezentowaliśmy dokonania szkoły , pod hasłem „Moda Młodych” – w pawilonie X w ramach Poznańskiego Tygodnia Mody. Od 2004 roku promujemy szkołę na targach – YOUNG LIFE we Frankfurcie.

Opracowały organizatorki konkursu: 
M.Ziętkiewicz, M.Matuszewska, I.Hryncewicz 
listopad 2009 r.

© 2017 Hermitage. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content