Projekt pt.

” PROJEKTUJEMY PRZYSZŁOŚĆ- MIĘDZYNARODOWE STAŻE ZAWODOWE UCZNIÓW”.

Realizowany według projektu PO WER

 

20.11 Nadszedł dzień wyjazdu około godziny 9.00 spakowani i gotowi czekamy na autokar, który ma nas zawieść na lotnisko do Bergamo koło Mediolanu , po drodze przez okna już ostatni raz podziwiamy miejsca które mogliśmy poznać. Na horyzoncie w oddali na wzgórzu widać Sanktuarium Madonna di Luca.

Po dotarciu na lotnisko odprawę  przeszliśmy pomyślnie i ruszyliśmy w stronę terminala.

Koło się zamyka około godz. 17.30 szczęśliwie wylądowaliśmy na lotnisku w Poznaniu gdzie zaczęła się nasza „Włoska” przygoda.

Guesta ela fine dell’avventura italiana.

19.11. Dziś odbyłyśmy ostatnią wizytę kontrolną w miejscu stażu Agaty i Pauliny dziewcząt które zmieniały miejsce praktyk. Nowe miejsce przypadło im do gustu i były zadowolone, tu uczyły się i wykonywały czynności zawodowe związane z odzieżownictwem.

18.11 Żegnamy się już z Bolonią miastem czerwonych dachów które przez miesiąc było naszym tymczasowym domem.

Bolonia zwana jest czerwoną , jest nawiązaniem do „czerwonego” koloru dachów miasta lub cegieł na niektórych budynkach. W kolorystyce  przeważają też odcienie  pomarańczowe z żółtym akcentem i czerwonymi detalami.

16.11 Bolonia „miasto arkad” które zaczęto stosować na dużą skalę w starożytnym Rzymie, to podpory połączone u góry łukiem, które sprawiają, że to miasto ma swój niezaprzeczalny i jedyny w swoim rodzaju urok. Można spacerować po nim będąc cały czas pod dachem, a jednocześnie podziwiać budowle, uliczki, a także rozkoszować się pyszną włoską kawą na świeżym powietrzu. Dziesiątki eleganckich sklepów, restauracji,  kiosków zlokalizowanych w starych kamienicach, wśród wąskich, brukowanych uliczek, a wszystko skryte pod kilkudziesięcioma kilometrami arkad, które sprawiają wrażenie ciągnących się w nieskończoność skutecznie chronią zarówno przed promieniami słońca w upalnym lecie, jak i jesiennym deszczem i wiatrem.

Po długim oczekiwaniu nadeszła wspaniała wiadomość dla Bolonii: 28 lipca 2021 Portyki bolońskie zostały wpisane na listę UNESCO”.

Zasłużone uznanie! Portyki stanowią ważne dziedzictwo architektoniczne i kulturowe miasta i są jego symbolem wraz z licznymi wieżami. W sumie arkady mierzą 42 km długości tylko w centrum, które wraz z peryferiami sięgają 62 km.

Jednak nie wszystkie 62 km arkad, ale 12 wybranych odcinków „identyfikujących Bolonię”.

14.11 –  FLORENCJA

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy o 8.oo rano w drodze na dworzec, gdzie spotkaliśmy się z Katią, wolontariuszką IFON.

W kierunku Florencji ruszyliśmy autokarem, którym jechaliśmy prawie 2 godzin, a następnie pociągiem około 30 minut.

W przeciwieństwie do Wenecji, Florencja powitała nas deszczem.
Po dotarciu do centrum swój pobyt rozpoczęliśmy od lunchu w restauracji, gdzie przyszła po nas polskojęzyczna przewodnik, która oprowadziła nas po najciekawszych miejscach przybliżając historię miasta.

Wszystkie główne atrakcje Florencji w historycznym centrum znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 17 grudnia 1982 roku. Są to liczne zabytki architektury sakralnej i świeckiej, m.in. Plac Signoria, nad którym góruje Palazzo Vecchio –  obecny ratusz. Największą uwagę na placu przyciąga ogromny posąg przedstawiający Dawida autorstwa Michała Anioła. Obok Dawida, przed Palazzo Vecchio stoi Herkules ręki Bartolommeo Bandinelliego oraz Fontana Neptuna, zaprojektowana przez Bartolomeo Ammanatiego.

Nieopodal znajduje się Katedra jedna z największych na świecie z największą w skali światowej kopułą zaprojektowaną przez Brunelleschiego oraz baptysterium San Giovanni i Campanile di Giotto (dzwonnica). Jedną z głównych atrakcji we Florencji jest również pierwszy most nad rzeką Arno, zbudowany w 1345 roku, zwany „Mostem złotników”.

Po zwiedzaniu i krótkim czasie wolnym wróciliśmy do Bolonii około godziny 20.

12.11 – Bolonia miasto studentów

W dniu dzisiejszym odwiedziliśmy Patrycje i Matyldę w ich miejscach stażu. Patrycja pomaga w szyciu i przerabianiu strojów, które są potem wypożyczane na różne okazje.

Matylda z kolei praktykuje w studio, które zajmuje się komputerowym przygotowaniem dokumentacji procesu produkcyjnego oraz szyciem pierwowzorów wyrobów odzieżowych.

Tego dnia przemieszczając się po Bolonii zauważyłyśmy wiele młodych osób noszących wianki na głowie.
To absolwenci, którzy z sukcesem ukończyli studia. Różne kolory wstążek oznaczają różne kierunki studiów.
Wianki symbolizują „triumf i zwycięstwo” w osiągnięciu tytułu naukowego.

Odpowiednikiem tego w Polsce jest noszenie biretu.  

Ciekawostka: Szacuje się, że w Bolonii jest około 100 000 studentów, a mieszkańców miasta niecałe 400 000 . Studiował  tutaj także Erazm z Rotterdamu, którego imieniem nazwano europejski program wymiany studenckiej Erasmus+ z którego korzystają w tej chwili uczniowie naszej szkoły.

11.11 – MODENA

Modena leży około 40 km od Bolonii w linii prostej. Jest jednym z najpiękniejszych miast włoskiego regionu 

Emilia-Romania, którego historyczna część została w 1997 roku wpisana na listę światowego
dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Znakiem rozpoznawczym miasta jest biała katedra oraz górująca nad nią wieża, które są unikalne w skali całych Włoch

Modena ma się czym pochwalić. Stąd wywodzi się słynna na całym świecie marka samochodów Ferrari.

Tu urodził się Luciano Pavarotti, uważany za jednego z najwybitniejszych śpiewaków operowych XX wieku.  

Tu produkuje się oryginalny ocet balsamiczny.

W tym mieście swoje staże odbywają Ania, Ola, Zuza i Sonia.

Wieczorem świętowaliśmy 18te urodziny Amelii.

10.11 – REGGIO EMILIA

Reggio Emilia znajduję się około 70 km na północny – zachód od Bolonii. Zamieszkuje je około 170 tysięcy mieszkańców. Jest to spokojne miasto, gdzie nie ma wielu zabytków, więc i turyści rzadziej tu zaglądają.

Nazywane jest „Miastem trzech kolorów” (od kolorów włoskiej flagi ), gdyż to właśnie tutaj po raz pierwszy trójbarwna flaga została obwieszczona flagą narodową Włoch w 1797 roku.

W Reggio Emilia można odnaleźć również polskie ślady. To właśnie tutaj w dniach 16 – 19 lipca 1797 r. Józef Wybicki napisał hymn Polski. „Mazurek Dąbrowskiego” odegrany został publicznie po raz pierwszy w miejscowej Caffè dei Luterani, w dniu 20 lipca 1797 r.

W tym urokliwym miejscu swoje staże mają Maja, Iza i Amelia, które codziennie pociągiem dojeżdżają
do swoich zakładów fryzjerskich.

08 – 09.11

Od poniedziałku rozpoczęły się wizyty kontrolne w zakładach, w których młodzież ma staże. Pani Koseda i Pani Żukowska w towarzystwie osoby reprezentującej partnera zagranicznego IFON rozmawiają z pracodawcami o  przebiegu stażów oraz o wykonywanych przez młodzież czynnościach zawodowych.

Słyszymy wiele pochlebnych opinii o uczniach, jak i o ich umiejętnościach 😊.

PONIEDZIAŁEK 08.11

Byliśmy w atelier ” Double Trouble ” z galanterią skórzaną, gdzie Gabrysia i Piotr uczą się pracy z materiałem
typu skóra naturalna. 

Wieczorem świętowaliśmy kolejne urodziny. Tym razem 17te Ani Witczak.

WTOREK 09.11

Odwiedziliśmy 5 zakładów fryzjerskich, w których odbywają staże Gabrysia z Nikodemem, Oliwia, Paulina,
Bartek, Maja z Konradem.

 

Gabrysia
i

Piotr

Ania

Fryzjerzy

07.11
Wspólny spacer po Bolonii podziwiając najważniejsze zabytki miasta.
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy o godzinie 11 od zwiedzania bazyliki św. Stefana, która znajduje się w ścisłej czołówce obiektów, które w Bolonii należy koniecznie odwiedzić.

Następnie dotarliśmy do bazyliki św. Dominika, gdzie przechowywane są jego szczątki i której budowę rozpoczęto
w roku jego śmierci (1221r.). Arka, w której spoczywają szczątki świętego Dominika jest misternym arcydziełem, jego sarkofag pokryty został wieloma rzeźbami, w tym 3 stworzonymi przez samego Michała Anioła. Oprócz bogato zdobionych kaplic, można podziwiać tu organy, na których ćwiczył Wolfgang Amadeusz Mozart podczas
pobytu w Bolonii.

Kolejnym punktem było przejście uliczkami przy których znajdują się budynki najstarszego w Europie uniwersytetu bolońskiego założonego w 1088r. Dzisiaj w Bolonii studiuje wielu młodych ludzi z całego świata i studencki klimat czuć tu na każdym kroku. Wśród osób związanych z uniwersytetem nie zabrakło też słynnych Polaków, jak chociażby Mikołaj Kopernik czy Adam Mickiewicz.

Spacer po Starym Mieście kontynuowaliśmy na Piazza Maggiore, głównym placu w samym sercu Bolonii, Jest to jeden z największych placów we Włoszech. Zajrzeliśmy do bazyliki św. Petroniusza
(piątej co do wielkości bazyliki w Europie ) z najdłuższym zegarem słonecznym na świecie. Na placu można również podziwiać Ratusz – Palazzo del Comune z kwadratową wieżą zegarową oraz symbol Bolonii – Fontannę Neptuna z połowy XVI w. Do ciekawostek placu należy tzw. „galeria szeptów” w Palazzo di Re Enzo – miejsce, w którym ludzki głos dosłownie wędruje po ścianach. Włosi stworzyli to miejsce by umożliwić trędowatym spowiadanie się – chorzy mówili do jednego narożnika, a głos dochodził do księdza siedzącego po drugiej stronie.
Nasz spacer zakończyliśmy w katedrze św. Piotra, która jest najważniejszym miejscem kultu w mieście oraz jednym z najważniejszych symboli miasta. Najstarsze dokumenty na temat tej świątyni pochodzą z X wieku.
We wnętrzu kościoła w stylu barokowym możemy podziwiać malowidła włoskich malarzy, rękodzieła oraz przedmioty liturgiczne o najwyższej wartości artystycznej i religijnej.

03.11

Pierwszy tydzień pobytu w Bolonii obfitował w wiele wrażeń i nowych doświadczeń. Młodzież odbywa staże w różnych godzinach na terenie miasta Bolonii i w jej okolicach.

Uczestnicy projektu zmagają się z różnymi zadaniami zawodowymi, pokonując trudności językowe :). 

Jednocześnie świetnie sobie radzą z wyzwaniami dnia codziennego.

01.11

Młodzież miała możliwość odespania trudów dnia poprzedniego.

O godz. 13.00 autobusem miejskim pojechaliśmy do Sanktuarium Madonna di Luca – jednego z symboli Bolonii, jest to uwielbiany przez tutejszych mieszkańców kościół; miejsce, gdzie Bolończycy wspinają się, by się pomodlić – Uznałyśmy, że jest to odpowiednie miejsce do zadumy i refleksji w Dzień Wszystkich Świętych, który spędzamy z dala od kraju i rodziny; Drogę do Sanktuarium przeszliśmy pod arkadami św. Łukasza, które są najdłuższą z bolońskich arkad — mają długość prawie czterech kilometrów (3796 m) i składają się z 666 arkad.

W Sanktuarium, które zbudowano na wzgórzu na Monte della Guardia, znajduje się cudowna
ikona Madonny z San Luca.

Pani Iwona Koseda opowiedziała o historii i ciekawostkach związanych z tym miejscem.

31.10

Wenecjawyruszyliśmy o 7 rano na dworzec i pociągiem o 8.12 pojechaliśmy do Wenecji ( ok 2 godz ).

Mieliśmy dużo szczęścia, bo Wenecja przywitała nas piękna pogodą;  przez 2 godziny polskojęzyczna pilot oprowadzała nas po najciekawszych miejscach miasta; nasz spacer zakończyliśmy na Placu św. Marka z piękną bazyliką, pałacem Dożów i dominującą Dzwonnicą Campanila; ok godz13 udaliśmy się na posiłek po którym młodzież miała czas wolny na zakupy czy dodatkową eksplorację starej części miasta; do Bolonii dotarliśmy ok 20.00

Mimo później pory młodzież miała ochotę na świętowanie Halloween. Po zrobieniu makijaży i przebraniu się, w naszej asyście wyruszyli na Halloweenowy spacer po starówce Bolonii.

30.10

18 urodziny Mai Dziubczyńskiej –
symboliczne zdmuchniecie świeczek i od grupy mały upominek oraz życzenia.

27.10

Pierwsze zdjęcia młodzieży z praktyk:)

26.10

Dziś większość uczniów po raz pierwszy udała się do swoich miejsc praktyk w towarzystwie wolontariuszy by poznać drogę i pracodawcę, a od jutra zaczynają regularne praktyki.

Ogólnie są zadowoleni i pierwsze wizyty wywarły pozytywne wrażenia.

Wysyłamy zdjęcia uczniów z ich wolontariuszami przed wyruszeniem.

25.10.

Relacja z zakładu pracy jednego z naszych uczniów, w którym panuje super atmosfera
i jest bardzo sympatyczna szefowa,

 
Pierwsze dwie osoby ( Gabrysia G. i Piotr S. ) wraz z opiekunem pojechały do swojego miejsca praktyk.
 

PIERWSZA RELACJA…

24.10 wylot 6.35 – odprawa bez problemu.

Wylądowaliśmy ok 8.15 w Treviso koło Wenecji, skąd autokarem dowieziono nas do Bolonii ( 170 km ); na miejsce dotarliśmy ok 12 godz.

Zakwaterowanie bardzo sprawne, młodzież zadowolona z pokoi; nasze pierwsze spotkanie integracyjne na patio kampusu popołudnie to zapoznanie z okolicą i odpoczynek po podróży.

Termin 24.10 do 21.11.2021

Miejsce Włochy- Bolonia

Uczniowie klas trzecich po szkole podstawowej i gimnazjum

10 osób Technik Przemysłu mody

11 osób Technik usług fryzjerskich

Praktyki w salonach fryzjerskich i przedsiębiorstwach w branży krawieckiej

w weekendy wycieczki kulturowe pierwsza Wenecja reszta w późniejszym czasie

Wylot o 6:35 24.10

© 2017 Hermitage. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content