Zespół Szkół Odzieżowych

im. Władysława Reymonta w Poznaniu

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Akcje dylomowe kluby krótkofalowców
Drukuj PDF

Sukcesy krótkofalowców spod znaku SP3PGR

W pierwszym półroczu bieżącego roku szkolnego młodzi krótkofalowcy z klubu SP3PGR za swoją aktywność zostali nagrodzeni 13 dyplomami, w tym cztery z nich nadeszły z zagranicy (z Włoch dwa i po jednym z Rosji i  Belgii). Ponadto wzięli udział w trzech ogólnopolskich zawodach i konkursach zajmując w jednym z nich 3 miejsce w kategorii stacji klubowych.

dyplom

dyplom

W drugim semestrze klub SP3PGR ma już na swoim koncie 5 dyplomów, w tym cztery które otrzymano z Rosji za wyniki uzyskane w akcji „XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie Soczi 2014”. Podczas tej akcji trwającej w eterze od 1 grudnia 2013 do końca marca 2014 blisko 120 tys. uczestniczących w niej krótkofalowców z całego świata przeprowadziło prawie 3 mln łączności radiowych z przyznającymi punkty 179 stacjami rosyjskimi. Pośród nawiązanych przez klub łączności było również kilka z korespondentami pracującymi z terenu samego Soczi.

dyplom

Kwiecień to w kalendarzu imprez krótkofalarskich ważny okres. W pierwszy kwietniowy weekend miał miejsce prestiżowy SP DX Contest, rozgrywany już po raz osiemdziesiąty pierwszy, w którym stacja radiowa klubu SP3PGR pracująca pod znakiem okolicznościowym SN95ZSO nawiązała 73 łączności z 21 podmiotami listy DXCC, w tym z USA i Kanadą. Ponadto stacja klubowa przeprowadziła kolejne dwie, jak się okazało międzynarodowe akcje dyplomowe, o których będzie szerzej w odrębnym komunikacie. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że jedna z nich zakończona 6 kwietnia dotyczyła 95. rocznicy powstania Zespołu Szkół Odzieżowych. W związku z powyższym zaprasza się uczniów szkoły do zgłaszania do 25 kwietnia na adres klubu Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub bezpośrednio do p. Jacka Behrendta swoich propozycji zmierzających do powstania ostatecznego projektu okolicznościowego dyplomu, który otrzyma każdy z uczestników po spełnieniu wymogów regulaminu tej akcji.

inf.: p. Jacek Behrendt

 
Drukuj PDF

Akcja dyplomowa „AWARD 1956” – edycja 2013

Szkolny Klub Krótkofalowców SP3PGR wraz z Dyrekcją Zespołu Szkół Odzieżowych, Gimnazjum nr 1 w Poznaniu jest pomysłodawcą i organizatorem prowadzonej w okresie od 23 października do 10 listopada 2013 roku polsko-węgierskiej akcji dyplomowej „AWARD 1956”, mającej na celu uczczenie kolejnej rocznicy tragicznych wydarzeń roku 1956 zapisanych na kartach historii Polski (Poznański Czerwiec 1956) oraz kartach historii narodu węgierskiego (Powstanie Węgierskie 1956). Impreza jest kontynuacją Ogólnopolskich Zawodów Krótkofalarskich „Poznański Czerwiec 1956” i wpisuje się w obchody rocznicowe organizowane przez władze samorządowe Poznania. Projekt patronatem honorowym objęli:

  • Prezydent Miasta Poznania,
  • Polski Związek Krótkofalowców /PZK/,
  • Magyar Rádióamatör Szövetség /MRASZ/ (Węgierski Związek Krótkofalowców),
  • Związek Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r.,
  • ‘56-os Magyarok Világszövetsége (Światowa Federacja Węgrów ’56 - węgierskie stowarzyszenie kombatantów z siedzibą w Budapeszcie).

Poznański Czerwiec (Czerwiec ’56) – pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, w toku walk i pacyfikacji miasta zginęło 57 osób, ok. 600 odniosło rany. Symbolem sprzeciwu wobec władzy stał się Romek Strzałkowski, trzynastoletnia ofiara śmiertelna. Wydarzenia Czerwca ’56 miały bezpośredni wpływ na późniejsze bezkrwawe, w odróżnieniu od Węgier przemiany w Polsce, dokonane w październiku 1956. Od 2006 roku na mocy uchwały Sejmu RP dzień 28 czerwca obchodzony jest w naszym kraju jako Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956.

Powstanie Węgierskie 1956, nazywane na Węgrzech rewolucją 1956 (węg.: 1956-os forradalom) wybuchło 23 października 1956 i trwało do 10 listopada 1956, kiedy to zostało ostatecznie stłumione przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej. Było ono próbą narodu węgierskiego zdobycia wolności i uwolnienia się spod sowieckiej dominacji, zainspirowanej przemianami w Polsce będących następstwem Czerwca ‘56. Na ulicach Budapesztu zginęło 2500 osób, ponad 200 skazano na śmierć i stracono, w tym 15-letniego uczestnika tych wydarzeń Pétera Mansfelda (stracony kilkanaście dni po uzyskaniu pełnoletności w marcu 1959 roku), którego imię nosi jedna z ulic na poznańskich Jeżycach. Po powstaniu kraj opuściło blisko 200 tys. Węgrów. Od 1989 roku dzień 23 października obchodzony jest na Węgrzech jako Święto NarodoweDzień Republiki, a zrehabilitowany Péter Mansfeld jest bohaterem narodowym Węgier.

W pierwszym dniu akcji, 23 października jej pomysłodawca i główny organizator Jacek Behrendt uczestniczył w miejskich uroczystościach 57. rocznicy wybuchu Powstania Węgierskiego 1956, w ramach których w holu poznańskiego dworca kolejowego odsłonięto tablicę upamiętniającą pomoc, jaką poznaniacy nieśli węgierskim powstańcom w 1956 roku. Na uroczystości przybyli m.in. JE Ambasador Węgier w Polsce Dr. Iván Gyurcsik oraz Pan László Mensfeld, brat Pétera wraz z małżonką.

 

JE Ambasador Węgier w Polsce z Managerem akcji dyplomowej „AWARD 1956”

Na tle odsłoniętej tablicy z Konsulem Honorowym Węgier w Poznaniu Prof. W. Abramowiczem

Ręcznie haftowana flaga narodowa Węgier – dar brata Pétera Mansfelda (po lewej) dla władz Poznania

Regulamin akcji jest do pobrania tutaj. Wszelkich informacji dotyczących tej imprezy udziela jej Manager Jacek Behrendt SQ3OPM Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Uczniowie  zainteresowani pracą w charakterze operatora stacji okolicznościowej SN1956PW proszeni są o kontakt z p. Behrendtem. Mile widziana będzie znajomość języka węgierskiego lub angielskiego ale nie jest to wymóg konieczny -:).

Podsumowanie

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny z okazji zorganizowania akcji dyplomowej w przesłanym do szkoły 23 października piśmie pogratulował jej organizatorom i uczestnikom poznawania historii w sposób nietuzinkowy i wyraził nadzieję, że za sprawą takich inicjatyw jak "AWARD 1956" pamięć o wydarzeniach 1956 roku i ich roli w rozwoju Europy będzie trwać, szczególnie wśród ludzi młodych.

Okolicznościowa stacja radiowa SN1956PW Szkolnego Klubu Krótkofalowców SP3PGR nawiązała 917 dwustronnych łączności radiowych z krótkofalowcami z 33 krajów, a łączności zagraniczne stanowiły blisko 36 %. Podczas akcji do grupy młodych krótkofalowców dołączył Michał z klasy 3BG.

Michał, uczeń klasy 3BG w roli operatora stacji okolicznościowej SN1956PW

Każda łączność ze stacją SN1956PW potwierdzana jest wysłaniem papierowej karty QSL formatu 9 x 14 cm, której widok prezentuje poniższy rysunek.

Karta QSL (awers) potwierdzająca nawiązanie QSO ze stacją okolicznościową SN1956PW

Pośród uczestników pierwszej edycji tej polsko-węgierskiej akcji dyplomowej wymagania regulaminowe otrzymania dyplomu „AWARD 1956” spełniło 50 stacji z 11 krajów, w tym 19 stacji pracujących spoza granic Polski. Wykaz laureatów przedstawia tabela umieszczona tutaj.

 

Award Manager

Jacek Behrendt SQ3OPM

 Reklama
Reklama

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości