Zespół Szkół Odzieżowych

im. Władysława Reymonta w Poznaniu

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Historia konkursu "Mała Pętelka"

Drukuj PDF

Ogólnopolski konkurs im. Małgorzaty Zaręby dla krawców i projektantów

"Mała Pętelka"

Od 1994r. w naszej szkole odbywa się Konkurs dla Młodych Krawców i Projektantów "Mała Pętelka".
Ideą konkursu jest promowanie uczniów - młodych projektantów i stylistów. Uczniowie, którzy interesują się modą, projektowaniem oraz stylizacją, mają możliwość zaprezentowania swoich pomysłów przed jury konkursu i publicznością. Młodzież biorąca udział w konkursie przedstawia swoją wizję mody w formie samodzielnie wykonanych fryzur i kolekcji oraz oprawy muzycznej i choreografii.

Tytuły kolekcji sugerują ich charakter np.: "Dotyk księżyca", "Lodowy płomień", "Z Reymontem na ostro". Oryginalne ujęcie, ogromna różnorodność, niekonwencjonalne dodatki - to tylko niektóre cechy poszczególnych pokazów. Jury ocenia przede wszystkim pomysł, kolorystykę, stylistykę oraz wizjonerstwo i odkrywczość. Z roku na rok pokazy stają się coraz bardziej profesjonalne, cechuje je zgodność z tendencjami mody i ciekawa, czasem zaskakująca forma prezentacji. Wszystko oczywiście odbywa się zgodnie z regulaminem. Gdyby okazało się, że autor danej pracy popełnił plagiat lub nie zastosował się do wymagań stawianych przez komisję, organizatorzy mogą unieważnić występ.

Celem konkursu - oprócz prezentacji autorskich kolekcji jest również stworzenie uczniom płaszczyzny dyskusji, wymiany zdań i polemiki dotyczącej projektowania i stylizacji. Uczestnicy konkursu, to kreatorzy mody, którzy z sukcesami prezentują swoje kolekcje na wielu imprezach pozaszkolnych.
O randze i wysokim poziomie konkursu świadczy fakt zdobycia "Srebrnej Pętelki" w 1999 roku przez Elżbietę Rembacz- absolwentkę naszej szkoły oraz wyróżnienia dla Edyty Jermacz (1995); Agnieszki Ostrowskiej (1996).
Magdalena Muzyka laureatka „Małej Pętelki”-2006r, za kolekcja pt. ”W pajęczej sieci” zdobyła II miejsce na TEXTIL-2006 w Łodzi.
W czasie trwania konkursu organizowane są dla młodzieży gimnazjalnej "Drzwi Otwarte". Gimnazjaliści, którzy chcieliby kontynuować naukę w naszej szkole, mogą w tym czasie uzyskać informacje o zasadach rekrutacji, a także zwiedzić szkołę.
Konkurs " Mała Pętelka" to również promocja szkoły. Dzięki niemu zaistnieliśmy na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie z dużym sukcesem prezentowaliśmy dokonania szkoły , pod hasłem " Moda Młodych" – w pawilonie X w ramach Poznańskiego Tygodnia Mody. Od 2004 roku promujemy szkołę na targach - YOUNG LIFE we Frankfurcie.

 

Opracowały organizatorki konkursu:
M.Ziętkiewicz, M.Matuszewska, I.Hryncewicz
listopad 2009 r.

Bieżące informacje o konkursie w zakładce Mała Pętelka. Zapraszamy!

 

Reklama
Reklama

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 44 gości